Terapia grupowa

grupaWiele osób jest zdania, że ze wszystkim potrafią sobie samodzielnie poradzić. Niestety to nieprawda. Choć może nam się wydawać, że nad wszystkim sami potrafimy zapanować, to należy wiedzieć, że tak nie jest. Emocje to rzecz, nad którą nie mamy władzy. Oczywiście możemy je ukrywać, udawać, że ich nie ma, ale to na dłuższą metę prowadzi tylko do kłopotów. Każdy człowiek potrzebuje bliskich osób, które będą w stanie wysłuchać go, udzielić wsparcia w razie kłopotów, albo po prosty być, kiedy coś się dzieje.

Warto też wiedzieć, że nawet jeśli otacza nas wianuszek krewnych, przyjaciół i znajomych, zdarzają się sytuacje, w których nie można zdać się na nich. Bywa, że nikt z najbliższych nie jest w stanie zrozumieć, a tym bardziej pomóc. W takim wypadku przydaje się wsparcie osób mających podobne przeżycia. Nie zawsze można kogoś takiego spotkać na ulicy, ale warto poszukać specjalnych grup wsparcia lub grup terapeutycznych.

Jeśli pojawia się problem nie do pokonania, należy przełamać się i skorzystać z porady psychologa. Bardzo możliwe, że to będzie pierwsza i ostatnia wizyta, ale może to być także pierwszy krok do terapii grupowej. Niezależnie od rodzaju problemu, który nas przerasta, należy spróbować go rozwiązać i w ten sposób zawalczyć o siebie.