Pierwsza wizyta u psychologa

Jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i jak się do niej przygotować. Wbrew pozorom nie jest to nic strasznego, nie potrzeba też specjalnych przygotowań.

Pierwszym krokiem do odbycia wizyty u psychologa jest zarejestrowanie się w poradni. W przypadku większości gabinetów można tego dokonać telefonicznie lub osobiście. W zależności od ilości pacjentów oraz przyczyn z jakich ma się odbyć wizyta, zostaje wyznaczony termin spotkania ze specjalistą.

Pierwsza wizyta nie wymaga specjalnych przygotowań. Jeśli niezbędne są dodatkowe dokumenty lub opinie, informację o konieczności ich dostarczenia otrzymuje się już podczas rejestracji. Jeśli potrzeba uzupełnienia dokumentacji wówczas sam psycholog poinformuje co należy donieść.

Pierwsza wizyta u psychologa to zazwyczaj zebranie wywiadu. Odbywa się to podobnie jak w gabinecie lekarskim. Pacjent opowiada o swoich problemach oraz odpowiada na pytania stawiane mu przez psychologa. Zazwyczaj podczas takiej wizyty określane są również potrzeby konkretnego pacjenta i wybiera się sposób dalszych działań.